Proč poker připomíná loterii – 1. díl

V úvodní sérii bych se rád zaobíral bankroll managementem a s tím související variancí v pokeru. Dělám to proto, že si lidé neuvědomují, jak šílená variance může být. To platí zejména v populárních turnajích, jako je např. Sunday Million nebo Sunday Storm, které mohou při poli o tisících hráčů tak trochu připomínat v nadpisu zmíněnou loterii. Ano, jediný turnaj může skutečně vyhrát kdokoliv, protože reálné výsledky se projeví až v dlouhodobém horizontu. Skvělé je, že pokud budete mít štěstí, tak budete na pozitivní straně variance. Jak se však připravit na její negativní stránku?

Kolik teda potřebuju?

Často slýchávám dotazy typu jaký je potřeba bankroll na turnajový poker. V první řadě to opravdu záleží na vaší životní situaci. Je úplně něco jiného, pokud máte rodinu a hypotéku, kterou nutně potřebujete zaplatit, nebo pokud jste třeba student bez jakýchkoliv závazků, který si může dovolit zariskovat.
Druhou věcí, kterou byste měli zvážit, je počet hráčů v turnaji. Turnaje s obrovským polem mají mnohem větší varianci než turnaje o 100 hráčích, kdy se na finálový stůl dostanete mnohem pravděpodobněji. Otázkou je také jaký by měl být průměrný buyin pro váš bankroll. Řekněme, že hrajete turnaje mezi 10 a 100 dolary, což znamená, že váš průměrný buyin je 55 dolarů. Možná si říkáte, že by nějakých 100 buyinů mohlo stačit. A ono by to stačit mohlo při opravdu vysokém ROI, které však nejspíš nemáte. Při reálném ROI je chytré připravit se na větší ztráty než 100 buyinů.

Proto je také důležité střízlivě a se vší sebereflexí zhodnotit jaká je vaše výhoda nad soupeři. Pokud máte jen malou výhodu (tzv. edge), bude to mít také vliv na varianci. Další věcí, kterou je třeba zvážit, je struktura turnaje. Pokud jste dobrým hráčem, vaše výhoda je vyšší u pomalých turnajů a naopak nižší u turbo / hyper turbo turnajů. Kromě toho byste také měli zvážit velikost vašeho vzorku. Pokud vyhráváte několik stovek turnajů, můžete nabít falešné sebejistoty, že jste vyhrávajícím hráčem. Stále to však není úplně relevantní vzorek, zejména pokud máte jednu velkou trefu v turnaji s větším polem. Je důležité si uvědomit, že variance u velkých turnajů je pro lidskou mysl tak trochu nepředstavitelná. Můžete mít šílený downswing a myslet si, že jste prohrávající hráč, zatímco ve skutečnosti hrajete ziskovou hru. Samozřejmě to může být i úplně naopak. I proto mám rád turnaje s menším polem, kde se vaše reálné výsledky ukážou mnohem dříve.

Zkusím shot, třeba to vyjde..

Předchozí řádky mohou působit jako že shotování na vyšších limitech není dobrý nápad. Je potřeba si ale uvědomit, že variance má i svou pozitivní stránku a možná se štěstí usměje právě na vás a zrovna v drahém turnaji, kde vaše reálé ROI je třeba jen 5%. Proto říkám shotujte, pokud jste ochotni prípadné ztráty poctivě vygrindit zpátky. Zvláště pokud jde o turnaj se slabším polem typu Sunday Million nebo live sérii typu WSOP nebo EPT (sám jsem tam teď byl a např. turnaje s buyinem 330 Euro mají neuvěřitelně lehké pole). Jen prosím vás nebuďte zaslepení glory hunteři shotující EPT ME za 5300 Euro s bankrollem 10 tisíc stylem zlaté boty nebo bos.

Díky všem, kdo dočetli až sem a v příštím díle už budem pokračovat trochu konkrétněji s kalkulátorem variance.

Give a Comment