Cesta streamera část první: Jak jsem se stal affiliatem na Twitchi

Dnešní díl nebude jen o pokeru, i když s ním úzce souvisí. O co tedy půjde? Konečně jsem dosáhl affiliate statusu na Twitchi a můžu si tak streamováním pokeru vydělávat! Na to však potřebuju diváky a předplatitele a proto jsem se to rozhodl oslavit s každým, kdo můj stream ocení předplatným. V první řadě proto budu pořádat soutěže, kde můžeš vyhrát podíl z mého profitu v Sunday Million za cenu předplatného pouhých 4,99 EUR! Pro detail akce koukni na můj kanál zde. Budu rád nejen za každého předplatitele, ale i za každý follow!

To ale jen tak na úvod. Možná zvažuješ podobnou cestu jako já, a tak jsem se rozhodl sepsat pár poznámek, které mi v mé streamerské „kariéře“ pomohly a nikde se o nich moc nepíše..

Technika

Při streamování se vyjma PC neobejdeš bez tří věcí – streamovací program, webka a mikrofon. Podle mě v začátcích na programu a webce až tolik nezáleží. Já osobně si vybral program Xsplit Broadcaster z jednoho jediného důvodu – byl to jediný program, který neměl s mým PC problém. U ostatních programů jsem řešil nekonečno bugů týkající se webky nebo zvuku. Jediný Xsplit fungoval bez problémů. Na druhou stranu faktem je, že není úplně nejlevnější (mě stojí 30,68 USD na tři měsíce) a někteří uživatelé tvrdí, že je náročný na PC konfiguraci (tak nevím, na mém stařičkém Intel Core i7-5500U CPU 2.4GHz s RAM 8GB a Windowsem 8.1 jede bez problémů). K tomu jsem koupil zmiňovanou webku a mikrofon za celkem asi 1 000 CZK a šlo se na věc. Hmm velká chyba! Při zpětném pouštění streamu jsem zjistil, že obraz webky v nevalné kvalitě by zas tak nevadil (alespoň není vidět, že máte něco mezi zubama), zato šumící zvuk dokáže odradit i opravdového pokerového nadšence. Nevadí, mikrofon za pár stovek tedy letí do šrotu a místo toho pořizuju nadupaný RODE NT-USB přes známost asi za 3 000 CZK. Kvalitu zvuku posuďte sami zde. Podle mě je super a pro stream, který má mít jakýkoli divácký úspěch je kvalitní mikrofon naprostý základ. Rada proto zní – nebuď skrbík jako já a investuj do mikrofonu hned na začátku! Ušetří ti to čas, peníze i nervy. I přes lepší zvuk se ale velký divácký úspěch nedostavoval (průměrná sledovanost 2 -3 lidi), což na affila nestačí..

Podmínky Twitche

Než s tebou Twitch naváže Affiliate smlouvu, tak musíš za posledních 30 dnů splnit 4 podmínky:

  • streamovat alespoň 8 hodin
  • streamovat alespoň 7 unikátních dnů
  • dosáhnout průměrné sledovanosti 3 a více diváků
  • dosáhnout 50 followerů

Zatímco první dvě podmínky zaberou jen a pouze tvůj čas, na další dvě je potřeba lidi nějak zaujmout. Já osobně nemám v pokeru moc známých (tím, že hraju převážně online) a tak jsem začínal v postatě od nuly a musel jsem zaujmout úplně cizí lidi. Nejdříve jsem se pokoušel streamovat v angličtině, ale nebylo to úplně ono (sledovanost často byla na dvou divácích a to jsem ještě přidával tím, že jsem koukal sám na sebe – ano to se naštěstí také počítá, tak směle do toho). Proto jsem se rozhodl začít večer streamovat pro lokální české publikum a vyplatilo se! Sledovanost přes 5 lidí byla najednou běžnou věcí a běžně se přehupovala na 10 a více. Myslím, že češi prostě rádi sledují jiné čechy jak si povedou v soubojích se zbytkem světa. Dalším faktorem určitě bude to, že českých streamů zase tak moc není. Třetí podmínku jsem si tedy mohl odškrtnout a jediné, co zbývalo, bylo nahnat 50 followerů (v té době chybělo asi 10). Musím přiznat, že jsem byl dost netrpělivý a rozhodl se pomoci si s ostatníma streamerama. Nabídnul jim v podstatě follow za follow a získal jich tak asi 5. Alespoň, že se followujem a sledujem i dál. I tak na to nejsem úplně hrdý, ale účel světí prostředky. Ty lidi bych dříve nebo později sehnal, ale čekat se mi nechtělo a otravovat třeba své známé ať založí Twitch a dají mi follow už vůbec ne. V půlce února tak bylo vymalováno a čtyři podmínky splněny!

Zdroj: Můj Twitch account

Cesta streamera pokračuje

Tím samozřejmě moje cesta nekončí, ale naopak začíná. Affiliate status ti dává možnost vytvořit své vlastní emotikony a loyalty badge za dlouhodobé předplatné (já např. zvolil vojenskou tematiku). Je to celkem zábava a vše se dá zadarmo zvládnout pomocí programu paint.net. Mně osobně hodně pomohl tohle video na YouTube. Výsledky mé práce posuď na mém kanálu. Stream i vše okolo něj budu do budoucna určitě vylepšovat, protože dvě největší challenge jsou teprve přede mnou. První je stát se Twitch partnerem a získat tak z dealu s Twitchem ještě lepší podmínky (na to je potřeba dosáhnout průměrné sledovanosti přes 75 sledovatelů, tzn. challenge v pravém slova smyslu). Tou druhou je získat předplatitele a začít si streamováním konečně něco přivydělávat. V tomhle ohledu byl včerejšek 28. 2. 2020 moje poprvé – první předplatitel, někdo za můj stream zaplatil! To je pro mě obrovská motivace! Vzkaz pro všechny – motivujte mě dál a já budu dál streamovat, blogovat a předávat své nápady, tipy, myšlenky. Něco za něco;) Tak to má být.

Obrázky: Twitch, Pokertube

 

 

 

 

Give a Comment