Tipy na Mintosu: IDF Eurasia Kazakhstan update

V předchozích článcích o Mintosu jsem vyzdvihoval poskytovatele ID Finance (dnes IDF Eurasia Kazakhstan) jakožto solidní společnost, kde můžeš získat úrok až přes 18%. Společnost zároveň poskytla výsledky za rok 2019, které nevypadají vůbec špatně. Ke spolupráci s ID Finance mám však i určité výhrady, o kterých se rozepíšu na závěr. Nejdříve ale k výsledkům za 2019.

Výsledky společnosti za rok 2019

IDF Eurasia Kazakhstan se prezentuje jako přední kazašský alternativní nebankovní poskytovatel půjček. 19.6. oznámil své finanční výsledky podle IFRS za posledních dvanáct měsíců končících 31. prosince 2019. Zde jsou některé důležité údaje

– Čistý zisk 3,3 milionu EUR s úrokovou marží 35,4%
– Provozní zisk 5,1 milionu EUR (467 000 EUR v roce 2018)
– Celkový nárůst výnosů o 230% na 13,4 milionu EUR
– Růst úvěrového portfolia o 234% v roce 2019 a celkové částce 42,7 milionu EUR
– V roce 2019 společnost získala více než 644 tisíc nových klientů
– Návratnost vlastního kapitálu (ROE) v roce 2019 dosáhl 55%

Tippokud ti investování na Mintosu přijde zajímavé, tak využij následující link. Podpoříš tím můj web a já tak budu moci dál a častěji sepisovat updaty ze světa Mintosu.

Můj pohled na IDF Eurasia Kazakhstan

Gratuluji společnosti ke skvělým výsledkům a teď k realitě na Mintosu. Výsledky za rok 2019 sice vypadají skvěle, ale společnost zatím nepublikovala a nejspíš ani nebude (nelze) publikovat odhady pro rok 2020. Jak tedy budou vypadat čísla po koronaviru můžem jen odhadovat.. V tom bych však (ZATÍM) největší problém neviděl. Více mi vadí, že společnost opakovaně nechává půjčky ve statusu „platba ve zpracování“ i několik týdnů bez jakéhokoli nároku na úrok. Moc nechápu jak může něco podobného v klidu procházet, a proto jsem se rozhodl do společnosti už dále neinvestovat a nechat dojít pouze své současné půjčky. V případě zdržení platby i několik týdnů totiž úrok 18% už dávno neplatí. Nehledě na velké riziko spojené s kazašskou měnou, která je ještě více volatilní než česká koruna. A jak tedy vypadá mé portfolio u IDF Eurasia Kazakhstan?

Zdroj:Mintos.com

Při pohledu na nesplacené půjčky vše vypadá poměrně růžově. Jen 2 půjčky z celkových 81 jsou v prodlení přes 16 dní, což není vůbec špatný stav. Problémem jsou však platby ve zpracování, kdy IDF Eurasia momentálně drží 64 324 Tenge z celkových 810 tisíc. To rozhodně není zanedbatelné množství. Zvláště pak, když pravidelně bývají platby ve zpracování i několik týdnů. Výnosové procento 17,91% je tedy značně zkreslené.

Závěr

IDF Eurasia je určitě zajímavý poskytovatel, ale jejich praktika pozdržování plateb není k investorům fér. Půjčky zatím nehodlám prodávat, ale dokud se situace nezlepší, tak už nadále nebudu do jejich půjček investovat. Na Mintosu jsou rozhodně zajímavější hráčí s lepší platební morálkou jako např. Everest Finanse, Mikro Kapital, Mogo či DelfinGroup. Postupem času plánuju většinu porfolia přesunout k nim.

Tipinvestování na Mintosu není jedinou možností a diverzifikace je klíč k úspěchu. Alternativou k Mintosu je pro mě česká platforma Bondster, která mě zaujala svojí transparentností a prozákaznickým přístupem. Podpora je samozřejmě v češtině. Více se dočteš v předchozím článku. Pro registraci na Bondster využij následující link.

Zdroje: Mintos.com

Give a Comment