Mogo logo

Doba koronavirová na Mintosu: Mogo

V předchozích článcích jsem podrobněji rozebíral poskytovatele, kterým jsem svěřil na Mintosu peníze. Vybíral jsem si je velmi pečlivě na základě Mintos ratingu a následně vlastního due diligence v podobě studia finančních výkazů a dalších materiálů pro investory. V současné situaci si myslím, že se mi tato prověrka velmi vyplatila, protože nezdravé úvěrové společnosti současná situace ohrožuje a riziko bankrotu je u nich reálnou hrozbou. Mou „bezpečnostní“ prověrkou prošlo pět společností – Everest Finanse, Mogo a Banknote (vše Eurové půjčky), Mikrokapital (Rusko) a ID Finance (Kazachstán). Pojď se se mnou podívat, jak se jim v současnosti daří a jak vypadá mé portfolio v současné nelehké situaci. Dnes se zaměřím na Mogo.

Výsledky Q1 2020

největší poskytovatel na Mintosu a mezinárodní poskytovatel půjček na auta Mogo zveřejnil své výsledky za první čtvrtletí 2020. Společnost  sice dosáhla dalšího čtvrtletí růstu ziskovosti, alespoň pokud jde o EBITDA, a to i přes globální pandemii COVID-19, avšak ne všechny výsledky za Q1 2020 jsou až tak růžové. Níže nalezneš nejdůležitější provozní a finanční výsledky společnosti dle Mintosu, které jsem doplnil o některé myšlenky:

– EBITDA se zvýšila o 39,7% na 8,8 milionu EUR (3M 2019: 6,3 milionu EUR)

– výnosy z úroků a ostatní příjmy, včetně příjmu z pronájmu ojetých vozů výrazně vzrostly o 29,8% na 22,2 milionu EUR (3M 2019: 17,1 milionu EUR)

– čistý zisk před přepočtem kurzů za období 1Q 2020 zůstal nezměněn na 1,2 milionech EUR (3M 2019: 1,2 milionu EUR), a to i přes problémy spojené s COVID-19

– Mintos se už tolik nechlubí, že Mogo skončilo ve ztrátě 2,5 miliónu EUR po přepočtení kurzů. Bohužel pravděpodobně neexistoval měnový hedge týkající se měn v některých menších státech, kde se měna oslabila podobně jako v ČR. Tady to Mogo odneslo poměrně výraznou ztrátou.

– akcionáři společnosti Mogo Finance vložili během prvního čtvrtletí 2020 dodatečný kapitál ve výši 5 milionů EUR. To představuje celkový nový kapitál ve výši 10 milionů EUR vložený do skupiny Mogo od září 2019. Tohle je určitě dobrá zpráva – horší je, že od Q1 2019 má Mogo ztrátu z kurzů 3,7 miliónu EUR a další „impairment expense“ 1,4 miliónu EUR. Finanční injekce je tedy v podstatě pryč..

– nárůst celkového kapitálu o 9,7% na 31,6 milionu EUR (31.12.2019: 28,8 milionu EUR)

– za účelem zmírnění účinků COVID-19 Mogo zavedlo řadu iniciativ zaměřených na snižování nákladů, které povedou k minimálně 50% dočasnému snížení nákladů během Q2 a cca k 20% k trvalému snížení nákladů (čti Mogo se rozhodlo propustit zaměstance)

Mogo se soustředí na udržení cash flow a v současnosti generuje cca 1,5 milionu EUR v hotovosti týdně.

Tolik tedy výsledky za Q1 2020. Osobně nemám pochyb, že Mogo skončí v bankrotu podobně jako někteří poskytovatelé. Situace ale není tak růžová, jak Mintos prezentuje..

Tippokud ti investování na Mintosu přijde zajímavé, tak využij následující link. Podpoříš tím můj web a já tak budu moci dál a častěji sepisovat updaty ze světa Mintosu.

Moje portfolio u Mogo

U Mogo mám v současnosti k 27. 5. 2020 celkově 121 půjček a jejich stav nevypadá nijak hrozivě. Vypadá to následovně:

  • 63,5% půjček je bez prodlení
  • 2,3% v odkladu (pouze čekám na přijetí platby)
  • 16,2% je v prodlení 1 – 15 dní
  • 12,1% je v prodlení 16 – 30 dní
  • 5,9% je v prodlení 31 – 60 dní
  • po této době mi Mogo bezúročně vrací můj kapitál, protože všechny půjčky jsou s garancí zpětného odkupu.
Mogo Mintos
Stav půjček Mogo k 27.5. 2020

Z tohoto důvodu zatím nevidím důvod u Mogo nepokračovat. Zvláště pak, když investoři v panice prodávají půjčky i se slevou 4%!

Mogo Mintos
Prodej půjček na sekundárním trhu Mogo k 27.5.2020

Závěr

Mogo je pro mě stále spolehlivou a finančně stabilní úvěrovou společností, která by měla současné problémy spojené s COVID-19 překonat. Na druhou stranu P2P investování je v současné době rizikovější než kdy před tím, a tak rozhodně nevsázej jen na Mogo. Klíčem je v současnosti diverzifikace a proklepnutí společnosti než do ní zainvestuješ. Díky panice můžeš odkoupit půjčky v poměrně solidní slevě až 4%. Pro odvážné investory by mohla být společnost Mogo dobrou volbou, jak na Mintosu v současnosti zainvestovat.

Tipinvestování na Mintosu není jedinou možností a diverzifikace je klíč k úspěchu. Alternativou k Mintosu je pro mě česká platforma Bondster, která mě zaujala svojí transparentností a prozákaznickým přístupem. Podpora je samozřejmě v češtině. Více se dočteš v předchozím článku. Pro registraci na Bondster využij následující link.

Zdroje: Mintos.com

Pokud si chceš prostudovat finanční výsledky Mogo za Q1 2020 sám, klikni na následující link.

 

 

Give a Comment