Doba koronavirová na Mintosu: Everest Finanse

V předchozích článcích jsem podrobněji rozebíral poskytovatele, kterým jsem svěřil na Mintosu peníze. Vybíral jsem si je velmi pečlivě na základě Mintos ratingu a následně vlastního due diligence v podobě studia finančních výkazů a dalších materiálů pro investory. V současné situaci si myslím, že se mi tato prověrka velmi vyplatila, protože nezdravé úvěrové společnosti současná situace ohrožuje a riziko bankrotu je u nich reálnou hrozbou. Mou „bezpečnostní“ prověrkou prošlo pět společností – Everest Finanse, Mogo a Banknote (vše Eurové půjčky), Mikrokapital (Rusko) a ID Finance (Kazachstán). Pojď se se mnou podívat, jak se jim v současnosti daří a jak vypadá mé portfolio v současné nelehké situaci. Dnes se zaměřím na Everest Finanse.

Everest Finanse

V reakci na pandemii představil polský parlament řešení zaměřená na snížení dopadů krize. Mimo jiné se jedná o nové předpisy pro úvěrový trh platné od 1. dubna 2020 do 8. března 2021. Mnoho úvěrových společností působících na polském trhu nebylo na takovou situaci připraveno a muselo pozastavit (dočasně nebo na dobu neurčitou) vydávání nových půjček. „Odhadujeme, že vydávání půjček v Polsku se díky novým předpisům sníží asi o polovinu,“ říká Zbyszko Pawlak, generální ředitel Everest Finanse.

Polské banky a úvěrové společnosti zavedly v rámci opatření ke zmírnění dopadů krize tzv. „Úvěrové svátky“. Společnost Everest Finanse umožňuje klientům (kteří ztratili příjmy kvůli pandemii a dříve zaplatili své závazky včas) zaplatit 50% splátek v období 8 týdnů. Tyto úlevy však nemají vliv na vypořádání s investory. Everest Finanse vyplácí splátky investorům i nadále a to i u klientů, kteří jsou na „úvěrových svátcích“.

Společnost Everest Finanse má síť 1500 agentů a zaměstnává přes 2000 lidí. Od začátku pandemie udržuje společnost plnou zaměstnanost a zákaznický servis při dodržování bezpečnostních pravidel. Společnost poskytuje svým agentům každý týden prostředky na nákup bezpečnostních opatření. Rovněž zavedla možnost online plateb u splátek (platební kartou, bankovní převodem, BLIK, Google Pay). S online platbami zákazníkům pomáhají agenti přes telefon. Většina klientů je však bez bankovnictví a nemají nebo nemohou používat nástroje elektronického bankovnictví. Pro tyto klienty, Everest Finanse i nadále poskytuje své služby při dodržování nových bezpečnostních standardů.

V loňském roce polský premiér začal uvažovat o zavedení nových limitů u půjček a s tím spojených úroků. Společnost proto začala hledat nové zdroje příjmů. Výsledkem je, že dnes tvoří přes 30% výnosů mimopůjčkové aktivity – jedná se o pojištění a také o spotřební výrobky (např. parfémy nebo domácí potřeby).

Everest Finanse, která se specializovala na dlouhodobé financování, v současnosti výrazně zkrátila nabídku úvěrových termínů. Společnost tvrdí, že vybírá klienty pečlivě a vybírá pouze ty nejspolehlivější z hlediska budoucích splátek.

Tippokud ti investování na Mintosu přijde zajímavé, tak využij následující link. Podpoříš tím můj web a já tak budu moci dál a častěji sepisovat updaty ze světa Mintosu.

Moje portfolio u Everest Finanse

U Everest Finanse mám v současnosti k 26. 4. 2020 celkově 41 půjček a jejich stav mě opravdu mile překvapil. V současnosti totiž mám 40 půjček bez prodlení a pouze jedinou půjčku v prodlení 1-15 dní (viz. níže)

Everest Finanse Mintos splátky
Stav půjček Everest Finanse k 26.4. 2020

Z tohoto důvodu zatím nevidím důvod u Everest Finanse nepokračovat. Zvláště pak, když investoři v panice prodávají půjčky i se slevou přes 3%.

Discount Everest Finanse
Prodej půjček se slevou Everest Finanse k 26.4.2020

Závěr

Everest Finanse je pro mě stále spolehlivou a finančně stabilní úvěrovou společností. Navzdory krizi společnost zajišťuje zákaznický servis a prostředky nezbytné pro další podnikání. Společnost Everest Finanse navíc nadále vyplácí úroky z půjček bez prodlení, což mě naplňuje optimismem do budoucna. P2P investování je v současné době rizikovější než kdy před tím. Na druhou stranu díky panice můžeš odkoupit půjčky v poměrně solidní slevě až přes 3%. Pro odvážné investory by mohla být společnost Everest Finanse dobrou volbou, jak na Mintosu v současnosti zainvestovat.

Tipinvestování na Mintosu není jedinou možností a diverzifikace je klíč k úspěchu. Alternativou k Mintosu je pro mě česká platforma Bondster, která mě zaujala svojí transparentností a prozákaznickým přístupem. Podpora je samozřejmě v češtině. Více se dočteš v předchozím článku. Pro registraci na Bondster využij následující link.

Zdroje: Mintos.com

Pokud si chceš prostudovat finanční výsledky Everest Finanse za rok 2019, klikni na následující link.

 

Give a Comment