Diverzifikuju jak to jen jde: P2P a názor na Bondster

V dnešní době si člověk nemůže být dost jistý ničím a nikde. Proto jsem se rozhodl pro diverzifikaci i v rámci P2P sektoru a založil si účet na platformě Bondster.

Bondster je česká FinTech společnost, která zprostředkovává investice do půjček. Funguje velmi podobně jako Mintos, tzn. jako trh investic o kterém jsem již psal v tomto článku. Propojuje investory z řad široké veřejnosti s poskytovateli půjček. Otevírá nové možnosti pro investory, kteří mohou jednoduše a bez větších znalostí finančního trhu dosáhnout slušných výnosů. Prostřednictvím trhu Bondster lze investovat do mnoha půjček poskytnutých různými společnostmi. Pro snížení rizika jsou půjčky obvykle zajištěny např. nemovitostí.

Podle údajů k březnu 2020 jen na Bondsteru 9 283 investorů, kteří zatím proinvestovali 1,276 miliardy korun. Nejedná se tedy o žádnou malou platformu. Naopak, na Bondsteru je možné investovat do rozmanitých poskytovatelů z různých částí světa, ale i do domácích prověřených firem jako je např. Acema. Můžete přitom investovat jak v korunách, tak v eurech.

Možná tě napadá proč jsem se rozhodl investovat do P2P, když zlevňují akcie? Osobně si myslím, že diverzifkace není nikdy dost. Akciové trhy můžou jít ještě nějakou chvíli dolů, zatímco P2P sektor slibuje i nadále výnos přes 10%. Na druhou stranu může i situace kolem koronaviru s poskytovateli zamávat a proto je určitě rozumné diverzifikovat riziko jak napříč platformami (Mintos x Bondster), tak napříč poskytovateli.

Možná rizika a nevýhody

Jak jsem nastínil výše, ačkoliv to P2P platformy neuvádějí, v souvislosti s koronavirem jsou tu i reálná rizika s platební morálkou lidí, což by mohlo ovlivnit finanční stabilitu jednotlivých poskytovatelů. Proto bych byl s výběrem poskytovatelů v této době opatrný a rozhodně investoval pouze do půjček s garancí zpětného odkupu. Na mě osobně působí dobře např. česká Acema, která je na trhu od roku 2000 nebo polská Mikrokasa, která byla založena v roce 2006. Obě společnosti tedy přežily i poslední finanční recesi a jejich finanční výkazy vypadají poměrně solidně.

Další nevýhodou platformy Bondster je absence směnárny z CZK do EUR a naopak a také chybějící sekundární trh, kde můžeš půjčku odkoupit nebo prodat, jako je tomu např. na Mintosu. Bondster však slibuje, že oba nedostatky do budoucna bude řešit. Dále je potřeba zmínit menší počet půjček oproti Mintosu. Bondster zatím není takovou globální platformou jako je např. Mintos. V neposlední řadě je za služby Bondster investorům účtován poplatek 1 % ročně z proinvestované částky. Ten je počítán denně z aktuálně proinvestované částky (1 %/365) a účtuje se jedenkrát měsíčně vždy k prvnímu dni následujícího měsíce. Poplatek zamrzí, i když ho samozřejmě půjčky s úrokem přes 10% bohatě vynahradí.

Tím za mě minusy končí. Uživatelské rozhraní platformy je příjemné se solidní nabídkou různorodých půjček. Navíc oceňuji ryze českou platformu, která má dobrý prozákaznický přístup. Support poměrně rychle komunikuje a CEO Jana Mucková často prezentuje Bondster pro investory v médiích a na konferencích. V neposlední řadě Bondster sdílí detailní informace jako finanční výkazy a prezentace týkající se jednotlivých poskytovatelů. To vše za mě dodává platformě na důvěryhodnosti.

Závěr

Suma sumárum Bondster je rozhodně příjemnou alternativou k tradiční P2P platformě Mintos. V rámci diverzifikace mi rozhodně dává smysl mít peníze na co nejvíce místech. Někteří ekonomové říkají, že nejlepší je teď držet hotovost. Jenže inflace je stále vysoká. U nás například 3,7 % ročně. To znamená, že když držíš hotovost, tak o peníze přicházíš také. Na Bondsteru mám peníze s úrokem přes 10%, což je více než zajímavé. Pokud tě Bondster také zaujal, zaregistruj se přes následující link, díky němuž můžeš v prvních 90 dnech získat 1% navíc z provedených investic.

Zdroje: Bondster.com

Disclaimer

Prezentované informace (např. články), které uvádím na webových stránkách seekingvalues.com jsou vydány výlučně pro veřejnost a nepředstavují tak investiční poradenství nebo investiční doporučení poskytnuté zákazníkům, tj. investorům a potencionálním investorům, nebo zmocněným zástupcům investorů či potencionálních investorů. Při koncipování a aktualizaci svých webových stránek vynakládám veškeré možné úsilí a vycházím z důvěryhodných zdrojů, přesto však nemůžu zaručit přesnost, úplnost a včasnost poskytnutých informací. Výše uvedené má pouze informativní charakter a nelze odvodit žádné právní nároky.

Give a Comment