Ohrožen medvědem pomalu pokračuju v nákupech

Koronavirová krize se nám prohlubuje a S&P index míří strmě dolů. Ve středu 18.3. jsme se dokonce dostali na 2 288 bodů, což je pokles o nějakých 32% oproti únorovému maximu 3 386 bodů. Rozhodl jsem se proto pro další nákupy držíc se mé strategie kupuj all way down. Momentálně jsem přibližně 40% akcie a 60% cash. Počítám tedy s dalším propadem, ale přesto nakupuji. Časovat trh totiž podle mě nelze a tak se o to ani nepokouším. Místo toho se zaměřuji na akcie, které krize až tolik nepoškodí a mají silnou dividendu, kterou jsou schopny udržet i v době recese. Namátkou je to např. farmacie (JNJ, MDT, MRK, PFE), potraviny (ADM), nápoje (KO,BUD, DEO) některé technologie (CSCO,IBM, QCOM), dodávkové služby (UPS, Detsche Post), papír a produkty z něj (KMB) a telekomunikace (AT&T). Ostatním akciím se teď vyhýbám s vyjímkou bank (WFC, JPM), které jsou podle mě lépe připravené než při poslední krizi, ale lidé jim přesto nevěří, což je podhodnocuje.

V současném nestabilním prostředí ale nechci dávat tipy na konkrétní akcie jako jsem to udělal minule. Ano, přiznávám, že jsem nepočítal, že koronavirus bude mít až tak brutální následky. Proto vyzývám ať si každý udělá své due diligence ohledně konkrétních titulů sám. Výše zmíněné jsou jen příklady akcií, které teď kupuju. Nicméně pro někoho, kdo se bojí rizika, bych doporučil ještě chvíli počkat, až se situace uklidní. Já osobně jsem s rizikem nikdy problém neměl (proto hraju poker ostatně), a proto stále vidím zmíněné firmy jako skvělou příležitost nakoupit v discountu, i když se mi možná peníze zhodnotí až po letech. Jak dlouho to může trvat a kam až se propadnem? Pojďme si zmapovat poslední velké krize.

Na úvod pár faktů o „medvědím“ trhu

  • momentálně medvědí nálada trvá asi měsíc
  • typický medvědí trh vydrží přibližně dva roky
  • současný propad je už přes 30%
  • typický propad medvědího trhu v minulosti byl 40%
  • medvědí trh se obyčejně zotaví asi po 3 letech
  • jedinou vyjímkou byl rok 1929, kdy to trvalo 25 let
  • 40% propad znamená S&P index na 2 032 bodech

Na trzích a nejen na nich je tolik nejistoty, že předpovědi jsou v podstatě zbytečné. Proto čerpám z historie, abych alespoň trochu nastavil nějaké očekávání. V této mimořádné době padnou do pasti emocí i zkušení investoři. Jediné co teď doporučuji je, abys panice nepropadal, protože jednoho dne se podíváš zpět a rozhodnutí založených na strachu a panice budeš litovat. Rychlost a hloubka tohoto medvědího trhu je bezprecedentní. Neexistuje příklad, kdy trh za jediný měsíc klesl o 32%. Pokud o nějakém víte, podělte se o něj v komentářích níže.

Teď už je v podstatě zaručeno, že nová recese nás zasáhne toto i příští čtvrtletí. V období recese trh obvykle začíná klesat asi 4 měsíce předem. Dobrou zprávou je, že trh má tendenci se stabilizovat a pomalu se pohybovat nahoru již několik měsíců před koncem recese.

Nastává klíčová otázka: Je v současné době v cenách akcií recese plně zohledněna? Nevím, ale osobně si myslím, že ne. Proto si myslím, že směřujeme k S&P indexu kolem 2 000 bodů a možná i níže – to záleží na tom, jak se koronavirus rozšíří a také na tom, jak se k problému postaví vlády jednotlivých zemí. Osobně si ale myslím, že Washington za žádnou cenu nenechá S&P index padnout hluboko pod 2 000 bodů. Proto hodlám kolem tohoto pásma začít agresivně nakupovat. A nyní již předeslané okénko do historie.

Tipchceš si koupit akcie amerických společností za výhodné ceny? Založ si účet na Revolutu přes následující link a kupuj akcie, kryptoměny, směňuj měny ve výhodném kurzu a plať Revolut kartou!

Medvědí trh z roku 1929 (zotavení trvalo 25 let)

Zdroj: seekingalpha.com

Tohle je graf nejhoršího medvědího trhu v historii. Neříkám, že náš současný medvědí trh bude stejně špatný jako ten z roku 1929, ale stalo se to tehdy a mohlo by se to stát znovu, zvláště pokud politici udělají věci špatně, jako tomu bylo v roce 1929.

Medvědí trh v letech 1973 – 74 (zotavení trvalo 7,5 roku)

Zdroj: seekingalpha.com

Tento medvěd byl obzvláště zuřivý z několika důvodů. Za prvé, plné zotavení trvalo 7,5 roku. Za druhé, trh kolísal tam a zpět, což frustrovalo ty, kteří se snažili přijít na to, kdy se vrátit. A za třetí, stalo se to během obžaloby a rezignace prezidenta Nixona, což bylo pro USA napjaté období. Situace navíc vedla k hyperinflaci způsobené zvyšováním ceny ropy.

Medvědí trh v letech 2000 – 2002 (zotavení trvalo 7,2 roku)

Zdroj: seekingalpha.com

Někteří investoři si pamatují prasknutí technologické bubliny v roce 2000 a medvědí trh, který následoval. Moje otázka zní: ponaučili se z toho? Nejsem si tak jistý, protože dnes (před posledním pádem) investoři hnali do nebes ceny stejných druhů technologických společností jako tomu bylo v roce 2000.

Medvědí trh v letech 2007 – 2009 (zotavení trvalo 5,5 roku)

Zdroj: seekingalpha.com

Až na krach v roce 1929 a velkou depresi, která následovala po něm, byl nejhorší medvědí trh a globální finanční krize v letech 2007-2009. Investoři, občané, podniky a vláda se právem obávali, že by se celý finanční systém mohl zhroutit.

Dnes čelíme stejným obavám. S tak velkou nejistotou ohledně účinků pandemie a drastických opatření přijatých Fedem se investoři a občané obávají úplného zdravotnického a ekonomického zhroucení. Je to jasné a reálné nebezpečí, ale věřím, že šance, aby se to stalo, jsou velmi nízké.

To je důvod, proč píšu tento článek. Pokud očekáváte nejhorší výsledek, budete náchylní k chybám při investičním rozhodování. Navíc, vaše úroveň stresu se prudce zvýší, což ohrožuje váš imunitní systém, díky čemuž budete zranitelnější vůči nakažení virem. Nezapomeň, že po každé krizi bylo světlo na konci tunelu, což jasně demonstrují grafy výše. Tolik dnes k akciím a k historii, přestože to v současnosti není nejdůležitější téma. Přeju všem hlavně pevné zdraví! Pokud přijdeme o nějaké peníze při investování, tak to vem čert. Jsou tu mnohem důležitější věci. Snad to bude brzy za náma.

Zdroj obrázku: Forbes.com

Zdroj textu: Vlastní text autora + seekingalpha.com

Disclaimer

Prezentované informace (např. články), které uvádím na webových stránkách seekingvalues.com jsou vydány výlučně pro veřejnost a nepředstavují tak investiční poradenství nebo investiční doporučení poskytnuté zákazníkům, tj. investorům a potencionálním investorům, nebo zmocněným zástupcům investorů či potencionálních investorů. Při koncipování a aktualizaci svých webových stránek vynakládám veškeré možné úsilí a vycházím z důvěryhodných zdrojů, přesto však nemůžu zaručit přesnost, úplnost a včasnost poskytnutých informací. Výše uvedené má pouze informativní charakter a nelze odvodit žádné právní nároky.

 

 

 

 

 

 

Give a Comment