Proč jsem minulý týden nakoupil poprvé od prosince 2018

Je to tady, všichni jsme věděli, že se blíží pád. Trh samozřejmě nebude stoupat navždy. Ceny akcií firem byly už příliš vysoké. Smutné je, že běžní lidé, co ještě před chvílí kupovali předražené podílové fondy, ztratí nejvíc. Banky jsou jim schopné poradit ať teď prodají akcie, které nedávno předražené nakoupili – v lednu jsem byl svědkem takového rozhovoru v jedné z českých bank, kde nabízeli „dynamický“ podílový fond. Psal se leden 2020 a SnP index byl tehdá na rekordních maximech přes 3200 bodů. Opravdu špatný čas pro nákup. Teď se naopak bojí koupit skoro každý. Já se ptám proč? Někteří z nás zažili roky 1987, 1999 a nebo alespoň 2008. Vždy to bylo stejné – panika nastartovala pád a ten se potom zase obrátil. Nikdo neví jak vážný dopad bude mít koronavirus a jak dlouho bude zpomalovat ekonomiku, proto podle mě nedává smysl správný čas pro nákup odhadovat, ale nakupovat postupně. Všechny předchozí krize, ať už je způsobilo cokoli, měly jedno společné – po čase nastal obrat k lepšímu. Nevidím důvod proč by to teď nemělo být jinak – pokud tedy koronavirus nezpůsobí konec světa a pak už to bude stejně všechno jedno. Podle mě nyní máme nejlepší příležitost koupit kvalitní dividendové tituly od prosince roku 2018. Ano, já osobně jsem čekal na větší nákupy déle než rok a v roce 2019 v podstatě jen prodával. Ve čtvrtek 27.2.2020 však SnP index zamířil ke 3000, a tak jsem oprášil tlačítko koupit. Samozřejmě, pokerovou terminologií zatím nejsem ani zdaleka all in a investoval jsem přibližně prvních 20% volného kapitálu určeného na akcie. Uvidíme, jak velký propad akcie čeká, každopádně jsem připraven nakupovat celou cestu dolů a jít tak nakonec all in! To je ale ještě dlouhá cesta, pojďme se řečí čísel podívat, co se na trzích událo v tomto týdnu.

Tipchceš si koupit akcie amerických společností za výhodné ceny? Založ si účet na Revolutu přes následující link a kupuj akcie, kryptoměny, směňuj měny ve výhodném kurzu a pak plať Revolut kartou!

Akcie a mé akce v týdnu 24.2. – 28.2.

SnP Index ještě 20.2. dosahoval rekordního maxima 3 386 bodů. O pouhých 8 dní později, tzn. 28.2 padá na 2 856 bodů, aby se ještě ten den vrátil zpátky na 2960 bodů. Cena akcií se tedy během pár dnů propadla o 18,6%! Sám jsem stále nějaké akcie držel, takže ztráty zasáhly i mé portfolio. Nicméně nenechal jsem se odradit a narozdíl od většiny čechů nevyrazil na apokalyptické nákupy do supermarketů, ale do brokerské platformy. Co jsem tedy ke konci týdne koupil?

Johnson & Johnson (20.2. za 149,38$, 28.2. padá na 130,82$ >> propad 14,2%) O JNJ se není třeba více rozepisovat. Vše podstatné jsem napsal v předešlém článku.

Caterpillar (20.2. za 138,89$, 28.2. padá na 119,03$ >> propad 16,7%) O CAT se také není třeba více rozepisovat. Vše podstatné jsem napsal v předešlém článku.

Qualcomm (20.2. za 91,88$, 28.2. padá na 73,34$ >> propad 25,3%) Klíčového dodavatele polovodičů pro Apple sleduju už delší dobu. Přes nejistou situaci kolem koronaviru zůstává dlouhodobý výhled Qualcomm jasný a jeho příměří po tahanicích s Apple je nejdůležitější. Qualcomm je navíc firma s dividendou rostoucí už 16 let v řadě a současný dividendový výnos přesahuje 3%.

IBM (20.2. za 151,62$, 28.2. padá na 126,36$ >> propad 20%) Kdyby mi někdo před měsícem řekl, že IBM budu dneska držet, řekl bych mu, že je blázen. Nicméně poslední události mě nutí přemýšlet o potenciálu IBM. Zaprvé, nový generální ředitel Arvind Krishna má mnoho zkušeností s cloudem a výzkumem, což by mohlo firmě pomoci růst v cloud computingu. Druhou možností je, že ocenění IBM by mohlo jít nahoru, kdyby se společnost rozhodla soustředit převážně na cloud a ukončila podnikání ve stávajících segmentech s nízkými maržemi. IBM je opět firma s rostoucí dividendou už 20 let v řadě a současný dividendový výnos dosahuje bezmála 5%.

Wells Fargo & Company (20.2. za 47,41$, 28.2. padá na 39,75$ >> propad 19,3%) V říjnu 2019 se otěží banky chopil Charles Scharf, kdysi generální ředitel BNY Mellon, kde se podílel na vylepšení technologií. Investoři (WFC vlastní i Waren Buffet) doufají, že se mu úspěch z této banky podaří zopakovat i ve Wells Fargo. Tu potrápila řada regulatorních problémů, kvůli kterým jí vyrostly náklady, ale skandál se už zdá být zažehnán. Stejně jako u předchozích titulů se i WFC může pochlubit rostoucí dividendou 9 let v řadě a současným dividendovým výnosem blízko 5%.

Co dál?

V hledáčku mám i mnoho dalších společností. Největší nenávist panuje momentálně v energetickém sektoru, kde jsem se také rozhodl zmáčknout spoušť. Nicméně na zásadní nákupy tam teprve čekám. Zatím jsem spokojen s prvními nákupy firem, které zmiňuji výše. Pokud se během příštího týdne index SnP znovu propadne  níže, tak opět provedu menší nákupy. Jsem opravdu zvědav, co příští týden přinese. Koronaviru nefandím, ale pokud přinese na trh paniku, tak ji hodlám zpeněžit i za cenu dočasných ztrát. Konci světa nebo zastavení globální ekonomiky opravdu nevěřím.

Disclaimer

Prezentované informace (např. články), které uvádím na webových stránkách seekingvalues.com jsou vydány výlučně pro veřejnost a nepředstavují tak investiční poradenství nebo investiční doporučení poskytnuté zákazníkům, tj. investorům a potencionálním investorům, nebo zmocněným zástupcům investorů či potencionálních investorů. Při koncipování a aktualizaci svých webových stránek vynakládám veškeré možné úsilí a vycházím z důvěryhodných zdrojů, přesto však nemůžu zaručit přesnost, úplnost a včasnost poskytnutých informací. Výše uvedené má pouze informativní charakter a nelze odvodit žádné právní nároky.

 

 

 

Give a Comment