Ne vždy je na akciové investování vhodná doba

Myslím, že nejsem jediný, kdo nechápe současný vývoj na akciových trzích. Růst cen akcií je v rozporu s náznaky, že recese bude trvat déle, než si někteří myslí.  Podle mě sice neexistuje žádná skutečná alternativa k akciím, na druhou stranu je třeba se připravit na nejisté období plné výkyvů a možná i pádů. Proto se teď zaměřuji pouze na firmy, které mají defenzivní obchodní modely nebo solidní rozvahy. A vyjímečně mi nevadí držet trochu peněz na účtu.

Jeden z největších pádů akcií v historii je za náma

Šok jménem COVID-19 znamenal jeden z největších výprodejů akcií v historii, díky němuž se nejednomu investorovi těžce spalo. Vlády po celém světě paralyzovaly globální ekonomiku svými opatřeními. Mnoho společností dokonce dobrovolně uzavřelo své závody. Částečně kvůli ochraně pracovníků, částečně proto, že dodavatelé přestali dodávat. Pro Dow Jones přinesl COVID-19 jeden z pěti nejtěžších propadů v historii o celých 35%! Horší už to bylo pouze v roce 1929 (propad 47%), 1937 (propad 43%), 1973 (propad 45%) a v letech 2007 až 2009 (propad 54%).

Během propadu jsem nakupoval prakticky každý týden a byl rád, že mám příležitost levně koupit vynikající společnosti. Mezi nimi např. Medtronic, Merck, Pfizer, Johnson & Johnson, Qualcomm, Caterpillar, Nucor, Coca-Cola, Wells Fargo, JP Morgan, UPS, IBM, Cisco, AT&T nebo Archer Daniel Midlands. V rámci diverzifikace jsem zabrousil i do Evropy a nakoupil akcie Deutsche Post, Volkswagen, Allianz, Siemens, Anheuser Busch, BASF, BP a Janus Henderson.

Současný akciový trh ekonomika nezajímá..

Od těchto temných dnů na konci února a března se toho ale hodně změnilo. V březnu a dubnu se akciové trhy opět začaly pohybovat nahoru. Nejprve se říkalo, že to je jen past na medvědy a malá korekce abnormálního poklesu cen. Problémem však je, že akciové trhy nepřestávají růst. V některých případech ceny akcií dokonce vzrostly o více než 50 procent ze svého minima. A NASDAQ 100 dokonce nastavil nový rekord!

Samozřejmě, že nemám nic proti rostoucím cenám. Přece jen zvyšování hodnoty mých aktiv je víc než vítaná věc. Jedna věc mě však znervózňuje –  ceny se pohybují nahoru až příliš rychle. Faktem, že jsme v současné době v podstatě v recesi (šedá oblast níže), ale akciové trhy to vůbec nereflektují.

Vývoj indexů během COVID-19

Nabízí se srovnání s krizí v letech 2007 až 2009, kdy se situace vyvíjela úplně jinak. Akciové trhy dokázaly dosáhnout trvalého zotavení až po recesi.

Vývoj S&P 2008 – 2014

TIP – Pokud chceš obchodovat s americkými akciemi a dáváš přednost snadno použitelné platformě, aby ses rozkoukal na akciovém trhu, Robomarkets je pro tebe skvělá volba.

Některé zákony ale platí i pro akciový trh

Druhý bod navazuje na první. K ekonomické recesi nedochází ve vakuu. Má důsledky v malém i velkém měřítku. Projevují se zde jednoduché zákony. Prvním zákonem je, že každá závažná recese vede k vlně bankrotů, což má na trh jakýsi úklidový efekt. Společnosti se špatnými výsledky a špatným managementem jednoduše nepřežijí a ty silné zůstanou.

Nicméně, záchrané prostředky tomuto zákonu zatím zabránily. V zemích G7 byly záchranné balíčky téměř stejně vysoké jako všechny předchozí záchranné programy dohromady. Celkový dluh tedy také prudce vzrostl a ve „spravedlivém“ světě musí někdo za tento dluh zaplatit.

Záchranné balíčky vs G7 dluh k HDP

Takže tu už máme recesi a k tomu extrémně vysoký vládní dluh. Navíc, příčina toho všeho je stále mezi námi. Koronavirus se dále šíří a nikdo přesně neví, jak se bude situace vyvíjet v příštích několika měsících. Je docela dobře možné, že s rychlým rozšířením viru v USA se úmrtnost opět zvýší. V určitém okamžiku to politici vzdají a zavedou další opatření a tím způsobí další paralýzu ekonomiky. Nemůžeme ani vyloučit, že společnosti opět pošlou své pracovníky domů, zavřou obchody, zastaví stroje nebo začnou propouštět. Ať už to dopadne jakkoli na trhu a potažmo v ekonomice je momentálně obrovská nejistota. A akciové trhy nesnášejí nejistotu. Avšak při pohledu na indexy to tak ani zdaleka nevypadá a právě z toho mám obavy.

Závěr

Výše jsou nastíněny důvody proč si myslím, že akciové trhy jsou v současné době v neodůvodněném stavu euforie a chamtivosti, a proto zatím svrbění prstu na tlačítku koupit odolám. Na druhou stranu se nechystám ani výrazněji prodávat, protože načasovat trh je v podstatě nemožné a v minulosti jsem už prodal akcie, které šly pak i o desítky procent nahoru. Budu tedy zatím v klidu sedět, sledovat trh a sbírat dividendy. Očekávám volatilní druhou polovinu roku a proto se pokusím nahromadit nějaké peníze na budoucí investice. Je možné, že brzy zase přijde šance koupit některé tituly za hubičku.

Zdroj: seekingalpha.com

Give a Comment