Revolut aplikace pro akcie, měny a kryptoměny

Můj první (nejen) broker Revolut

Akcie klesají a mnoho lidí přemýšlí, kde a jak je nakoupit. Brokerů je totiž nespočet a začátečník by se v tom mohl lehce ztratit. Já osobně používám brokery tři – Revolut, Degiro a Lynx. Každý má své pro a proti. V dnešním článku bych se chtěl zaměřit na Revolut, který je podle mě nejvhodnější pro začátečníky. Hned na začátek bych to shrnul asi takhle. Chceš si vyzkoušet jednoduché investování ve stovkách EUR? Jdi do Revolutu. Chceš investovat v tisících EUR? Pak je za mě ideální volba Degiro. Pokud však chceš investovat v řádech desetisíců, tak bych zvolil např. Lynx. Ale o tom až příště. Dnes se zaměřím na Revolut pro začínající investory.

Úvod

Revolut je rychle rostoucí fintech startup založený v roce 2015 a je známý především svými bankovními a platebními službami. V roce 2019 společnost zahájila obchodování s akciemi, které poskytuje společnost Revolut Trading Ltd.

Revolut je regulován několika regulátory, včetně Komise pro cenné papíry a burzu v USA (SEC) a Úřadu pro regulaci finančního průmyslu (FINRA). Aktiva klientů jsou chráněna až do výše 500 000 USD v rámci pojištění SIPC (Securities Investment Protection Corporation).

Revolut nabízí bezplatné obchodování s akciemi bez poplatků za nečinnost. Otevření účtu je plynulé, elektronické a opravdu rychlé. Kromě toho je mobilní aplikace dobře navržená a uživatelsky přívětivá.

K dispozici jsou pouze americké akcie, což znamená, že chybí další třídy aktiv, jako jsou podílové fondy, opce či dluhopisy.

Poplatky

Pojďme se podívat na jednotlivé poplatky. Existují dva druhy – poplatky za obchodování (samotný nákup akcií) a poplatky za neobchodování (poplatky za držení akcií, výběr a nečinnost).

Na Revolutu si můžeš vybrat ze tří různých účtů, z nichž každý účtuje různé poplatky za obchodování akcií:

 • standardní účet je zdarma a zahrnuje 3 volné akciové obchody za měsíc
 • prémiový účet stojí 174,99 CZK a zahrnuje 8 bezplatných obchodů s akciemi měsíčně
 • „metal“ účet stojí 299,99 CZK za měsíc a můžeš provádět neomezený počet obchodů s akciemi zdarma

Jakmile překročíš svůj měsíční limit volného obchodu, každý další obchod tě stojí 1 GBP, což je pořád velmi fér částka oproti ostatním brokerům.

Revolut má také velmi nízké neobchodní poplatky. Neúčtuje žádné poplatky za nečinnost nebo výběr peněz. Poplatek za držené akcií činí 0,01% portfolia ročně.

Otevření akciového účtu

Otevření účtu je snadné a rychlé. Jak již zmíněno výše, k dispozici jsou tři typy účtů Můj účet byl ověřen do jednoho pracovního dne. Založení probíhá v pěti krocích:

 • Zaregistruj si účet na Revolut
 • Přejdi na „Řídící panel“ a klikni na Obchodování
 • Přidej některé osobní údaje
 • Odpověz na několik otázek týkajících se tvého zaměstnání, ročního příjmu a investičních cíl
 • Příjmy obchodní podmínky a ujednání

A je to! Super je, že není vyžadován žádný minimální vklad. Z účtu Revolut můžeš přesunout na obchodní akciový účet dokonce jen pár dolarů, abys mohli začít s nákupem akcií. Peníze si můžeš směnit přímo na platformě za velmi výhodý kurz. Od té doby, co mám Revolut, směnárny na EURA už nepoužívám. Prostě si směním peníze přes Revolut a vyberu si EURA v bankomatu.

Vklady a výběry

Při používání Revolutu můžeš směnit mnoho světových měn ve výhodném kurzu. Akcie ale můžeš obchodovat pouze z účtu založeného v USD, protože je možno obchodovat pouze na americkém akciovém trhu.

Vytvoření účtu v USD trvá jen několik sekund, ale před zadáním objednávky musíš nejdříve vyměnit částku, kterou chceš obchodovat, na USD. Za mě výtka pro Revolut – bylo by trochu snazší, kdyby byl převod proveden automaticky.

Revolut neúčtuje žádné poplatky za vklad. Kromě bankovního převodu můžeš peníze odesílat také pomocí kreditních a debetních karet, Apple Pay nebo Google Pay. Bankovní převod může trvat několik pracovních dnů, zatímco dobití účtu Revolut kreditní nebo debetní kartou je okamžité. Na svůj akciový obchodní účet můžeš vložit peníze pouze z účtu Revolut.

Revolut neúčtuje žádné poplatky za výběr. Peníze z akciového obchodního účtu Revolut můžeš přesouvat na svůj účet Revolut okamžitě a zdarma. Odtud, podobně jako u konkurence, můžeš k výběru peněz použít pouze standardní bankovní účty. Výběr bankovním převodem jsem několikrát vyzkoušel a trvalo to jeden pracovní den.

Platforma

Určitě je potřeba zmínit, že Revolut nenabízí žádnou webovou platformu. Čekal bych, že je něco podobného v dnešní době standard, ale ne tak u Revolutu. Na druhou stranu mobilní platforma je uživatelsky velmi přívětivá. S pokrokem v mobilních službách a zvýšenou pozorností na uživatelské zkušenosti v posledních několika letech dělá Revolut skvělou práci a nabízí tak mobilní obchodní platformu s vynikajícím rozhraním, které je ideální pro každodenní užití. Platforma je k dispozici ve 24 jazycích včetně češtiny.

Co se týká samotného akciového obchodování, tak je rovněž vše velmi jednoduché. Vyhledávací funkce se snadno používají zadáním názvu nebo tickeru společnosti. Jedna věc, která mi chybí, je kategorizace. Bylo by lepší, kdybych mohl společnosti filtrovat podle jejich odvětví, kapitalizace, cenové hladiny apod. Další nevýhoda oproti komplexnějším brokerům je, že můžeš zadat pouze tržní objednávku. Bohužel nejsou akceptovány žádné limity, stop-lossy nebo jiné typy objednávek. Na mobilní platformě Revolut také nemůžeš nastavovat upozornění a oznámení, což by rozhodně bylo užitečné.

Trhy a produkty

Revolut má omezené portfolio produktů, protože můžeš obchodovat pouze s některými americkými akciemi a kryptoměnami. Chybí mu další populární třídy aktiv, jako jsou podílové fondy, dluhopisy, opce apod. Můžeš tedy obchodovat pouze s cca 300 akciemi, které jsou kótovány na burzách cenných papírů NYSE nebo NASDAQ. Co se týká kryptoměn, tak Revolut nabízí Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple a Litecoin, což je mnohem větší nabídka např. oproti Degiru. V čem však naopak Revolut zaostává je absence dat či myšlenek k obchodování na akciovém trhu – nějaké komplexnější technické či fundamentální data opravdu nečekej. Revolut má také chabé nástroje grafů – žádné technické idnikátory, jen jednoduché údaje týkající se denního pohybu nebo např. pohybu akcie za poslední týden.

Zákaznická podpora

Revolut lze konkaktovat třemi způsoby:

 • chatbot
 • livechat
 • telefon

Chatbot funguje dobře, ale dokáže odpovědět pouze na základní otázky. Například ti poskytne odpovědi na to jaké akcie jsou k dispozici nebo např. jaké typy objednávek můžeš udělat. Testoval jsem také živý chat, který byl pomalý, a navíc jsem nedostal jasné a užitečné odpovědi na mé otázky. Telefonická podpora Revolutu byla rychlá, ale dostanete pouze předem připravené odpovědi. Na konkrétnější otázky odpověď spíše nedostaneš a nebo to bude trvat sakra dlouho. E-mailovou podporu Revolut nemá vůbec..
Celkově vzato, v zákaznickém servisu Revolutu je určitě velký prostor pro zlepšení.

Bezpečnost

Revolut spolupracuje se společností DriveWealth LLC, která poskytuje obchodní platformu a služby pro obchodní aplikaci Revolutu. Někdy je Revolut označuje jako „Brokera třetí strany“. Tato společnost spadá pod federální regulaci Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Úřad pro finanční průmysl (FINRA). DriveWealth je správcem aktiv zákazníků a obchodní klienti jsou chráněni až do výše 500 000 USD (250 000 USD v hotovosti) v rámci pojištění SIPC (Securities Investment Protection Corporation).

Revolut je mladá společnost založená v roce 2015. Historie firmy tedy není zas tolik dlouhá. Na druhou stranu Revolut má bankovní licenci v Litvě, díky čemuž podléhá přísnějším předpisům než klasičtí brokeři.

Závěr

Poplatky na Revolutu jsou velmi férové a nízké oproti ostatním brokerům. Se všemi třemi typy účtů můžeš obchodovat americké akcie zdarma. Otevření účtu je snadné, plně elektronické a rychlé. Revolut má navíc uživatelsky přívětivou mobilní obchodní platformu.

Revolut má však určité nevýhody. Produktové portfolio zahrnuje pouze akcie z amerického trhu. Brokerské rozhraní je velmi jednoduché a postrádá komplexnější data, další vzdělávací nástroje zcela chybí. Zákaznický servis by rozhodně mohl být vylepšen.

Pokud chceš obchodovat s americkými akciemi zdarma a dáváš přednost snadno použitelné mobilní platformě, aby ses rozkoukal na akciovém trhu, popř. směnil měny nebo kryptoměny ve férovém kurzu, Revolut je pro tebe skvělá volba.

 

 

 

 

Give a Comment