Johnson & Johnson: Rostoucí farmaceutický gigant

Johnson & Johnson (ticker JNJ) je společnost, která by rozhodně neměla ujít tvé pozornosti. Byla založena před více než 130 lety a svou dividendu zvyšuje už 57 let v řadě. Může se tak pyšnit jednou z nejdelších historií dividendového růstu. Dividendový výnos je v současnosti nad průměrem S&P 500, navíc podpořený silnou značkou a vysoce výnosným obchodním modelem s potenciálem pro dlouhodobý růst.

Finanční výsledky a výhled do budoucna

J&J je globální zdravotnický gigant. K 7.1. 2020 má tržní kapitalizaci 383,7 miliard USD a generuje roční příjem více než 81 miliard USD. Dnes J&J působí ve více než 60 zemích a zaměstnává 135 100 lidí. Je to obrovská korporace s více než 250 dceřinými společnostmi.

J&J vyrábí a prodává produkty zdravotní péče ve třech hlavních sektorech:

 • Farmaceutika (57% obratu)
 • Zdravotní zařízení (32% obratu)
 • Spotřební zdravotnický sektor (17% obratu)

Díky tomu má J&J diverzifikovaný obchodní model se silnými značkami napříč svými třemi hlavními provozními sektory. Farmaceutický sektor v poslední době generoval mnohem vyšší tempo růstu než lékařské přístroje nebo spotřební výrobky. Ve třetím čtvrtletí roku 2019 společnost J&J generovala zisk na akcii ve výši 2,12 USD, což představuje nárůst o 3,4% oproti předchozímu roku. Příjmy vzrostly o 1,9% na 20,7 miliardy USD. Nejrůstovější byl farmaceutický segment, který za čtvrtletí zvýšil tržby o 6,4%. Spotřební sektor vzrostl o 3,3%, zatímco tržby za zdravotnického zařízení klesly o 2%.

Do roku 2021 společnost očekává, že zaregistruje nejméně 10 nových produktů, z nichž každý má roční prodejní potenciál 1 miliardu USD a více. Další růstový potenciál mají také velké i malé akvizice. V letech 2016–2018 vynaložila společnost více než 40 miliard dolarů na akvizice, z nichž největší byla akvizice společnosti Actelion ve výši 30 miliard dolarů. Výzkum a vývoj Actelionu se zaměřuje na vzácné nemoci s nedostatkem léčebných potřeb jako je např. plicní arteriální hypertenze. Nejvýznamnější konkurenční výhodou společnosti Johnson & Johnson jsou inovace, které podporují její růst za posledních 130 let. Silný peněžní tok umožňuje vysoké výdaje na výzkum a vývoj. Výzkum a vývoj je pro zdravotnickou společnost zásadní, protože umožňuje inovaci produktů. Pro představu se podívej na výdaje na výzkum a vývoj v posledních třech letech:

 • 2017 výdaje na výzkum a vývoj ve výši $10.6 miliard
 • 2018 výdaje na výzkum a vývoj ve výši $11 miliard
 • 2019 výdaje na výzkum a vývoj ve výši $8.1 miliard (ke 3. čvrtletí 2019)

Fundamenty

J&J v poslední době čelila žalobám v souvislosti s údajným zapojením do opioidní krize. Nejnovější výsledky testů zveřejněné společností však ukazují, že dětský prášek J&J neobsahoval azbest, ačkoliv již dříve studie US Food and Drug Administration ukázaly, že produkt azbest obsahoval a způsobuje proto rakovinu vaječníků.
Testy, které byly provedeny, jsou součástí rozsáhlého úsilí společnosti J&J prokázat bezpečnost svého široce používaného spotřebního produktu poté, co test provedený agenturou FDA přiměl společnost, aby v říjnu provedla celonárodní stažení jednoho z dětských prášků.

Měl bys vědět, že dalším problémem ovlivňujícím J&J a další farmaceutické společnosti je návykovost a dopad opioidů. Několik států USA zkoumá roli, kterou v této opioidní krizi hrály farmaceutické společnosti. Soudy již začaly a byly vydány první rozsudky. Například v srpnu soudce v Oklahomě shledal J&J odpovědným za roli ve státní opioidní krizi. J&J bylo nařízeno zaplatit 572 milionů dolarů, i když později byla pokuta snížena na 465 milionů dolarů.
Přes tato právní rizika, kterým společnost čelí, je víc než pravděpodobné, že se jedná o krátkodobé problémy, které gigant nezastaví v růstu v dlouhodobém horizontu.

Tipchceš si koupit akcii společnosti Johnson & Johnson? Založ si účet na Revolutu přes následující link a kupuj akcie, kryptoměny, směňuj měny ve výhodném kurzu a pak plať Revolut kartou!

Odolnost vůči recesi

Často opomíjenou a pro mě důležitou informací než do akcie investuji je její chování během poslední velké krize. Proto ti doporučuju se podívat na zajímavá data z období let 2007 až 2010 a sice zisk na akcii a platbu dividendy:

 • 2007 zisk na akcii $4.15
 • 2008 zisk na akcii $4.57 (nárůst 10%)
 • 2009 zisk na akcii $4.63 (nárůst 1%)
 • 2010 zisk na akcii $4.76 (nárůst 3%)

Jak vidíš, společnost v každém roce recese zvýšila své příjmy, což jí pomohlo každoročně zvyšovat dividendu, přestože USA procházely prudkým hospodářským poklesem. Nemusíš se proto obávat, že by se do budoucna v případě krize měl tento trend měnit. Pro úplnost se také podívej na výplatu dividendy, která se v období krize rovněž každoročně zvyšovala a pro zajímavost uvádím také dividend yield ke konci roku.

 • 2007 dividenda $1.6200 (yield ke konci roku 3,49%)
 • 2008 dividenda $1.7950 (yield ke konci roku 4,19%)
 • 2009 dividenda $1.9300 (yield ke konci roku 4,05%)
 • 2010 dividenda $2.1100 (yield ke konci roku 4,45%)

V neposlední řadě se pojďme podívat, jak by to dopadlo, kdybychom do akcie investovali v nejhorší možný moment před velkou krizí a sice 13.8.2008, kdy byla akcie na vrcholu své ceny v hodnotě 71,2USD za akcii. Čistě pro ilustraci předpokládejme, že jsme nakoupili 14,04 akcie za 1 000 USD, tedy za 22 621 CZK dle kurzu ČNB k 31.12.2019.

Zdroj: Vlastní práce na základě dat seekingalpha.com

Výše můžeš vidět, že díky dividendě bychom i v případě takto nešťastné investice byli v zisku již na konci roku 2011 a ke konci roku 2019 by na našem účtu bez zdanění svítil téměř dvaapůlnásobek původní hodnoty a sice 2 491USD (56 359CZK), tedy čistý zisk 1 491USD (33 738CZK).

Závěr

J&J je akcie, která se mi hodně líbí, protože v minulosti prokázala odolnost vůči recesi a její dividenda se zvyšuje již téměř šest dekád. Společnost navíc vlastní diverzifikované spektrum produktů a je ve vynikající finanční kondici s očekáváním dalšího růstu. Současná situace ohledně opioidní aféry snižuje cenu akcie na současném přehřátém trhu a dlouhodobě se rozhodně jedná o dobrou investici. V krátkodobém horizontu je cenu však velmi těžké odhadovat a nerad bych se pouštěl do nějakých oceňovacích analýz. Uzavřeme tedy alespoň zprávami z prosince 2019 od společností Morgan Stanley a Barclays, které odhadují cílovou cenu akcie na 170$ a 173$.

Zdroje: seekingalpha.com, suredividend.com, finviz.com

Disclaimer

Prezentované informace (např. články), které uvádím na webových stránkách seekingvalues.com jsou vydány výlučně pro veřejnost a nepředstavují tak investiční poradenství nebo investiční doporučení poskytnuté zákazníkům, tj. investorům a potencionálním investorům, nebo zmocněným zástupcům investorů či potencionálních investorů. Při koncipování a aktualizaci svých webových stránek vynakládám veškeré možné úsilí a vycházím z důvěryhodných zdrojů, přesto však nemůžu zaručit přesnost, úplnost a včasnost poskytnutých informací. Výše uvedené má pouze informativní charakter a nelze odvodit žádné právní nároky.

Give a Comment