Hledáme a kupujeme akcie

Začátky na akciovém trhu nebyly snadné. Důvodem bylo to, že jsem nevěděl, jak najít správná data a informace. V tomto článku bych ti chtěl věci usnadnit, abych ti ušetřil drahocenný čas. Lidé se mě také ptají, zda má smysl investovat menší částky jako např 1 000 Euro. Podle mého názoru investice menších částek není v začátcích vůbec na škodu. V první řadě tě chyby nebudou tolik stát. Za druhé si vyzkoušíš, jestli jsi schopný spát, když akcie opakovaně přes den klesnou o 2 a více procent. Zjistíš, jestli jsi schopný prodat, když akcie stoupají, a koupit, když akcie klesnou. Jak řekl Warren Buffet „be fearful when others are greedy and greedy when others are fearful.“ Zní to jednoduše že? Věř mi, že pro většinu investorů to není tak snadné. Díky tomu vznikají na trhu iracionální rozhodnutí, které vytváří spoustu příležitostí k investování. V zásadě jediné co musíš dělat je pozvolna nakupovat, když jdou indexy (ať už S&P či EURO STOXX) dolů a prodávat, když jdou nahoru. Dlouhodobě totiž cena akcií jen a jen stoupá z propady (příležitostmi k nákupu) během recesí, jak je patrné z následujícího grafu indexu S&P, který reprezentuje 500 největších podniků obchodovaných na burze v USA.

Zdroj: seekingalpha.com

Screening

Než však budeš moci investovat, musíš se rozhodnout, kterou akcii koupíš. Rozhodování je zásadní pro úspěch na trhu. A jak učinit rozhodnutí? Na základě čeho? Samozřejmě na základě správných dat – technických a fundamentálních. V tomto článku ti ukážu, kde je najdeš.
Osobně nejdříve začínám s tzv. screeningem, abych zjistil, které akcie vyhovují mým požadavkům. Pro většinu akcionářů je důležitý dividendový výnos, což je poměr roční dividendy společnosti ve srovnání s její cenou za akcii. To znamená, že dividendový výnos je uveden v procentech. Otázkou je jaké procento je pro tebe dost zajímavé. Pro některé akcionáře je to např 1%, protože se zaměřují na rostoucí společnosti jako Microsoft nebo Apple. Osobně filtruji společnosti nad 3% dividendový výnos, protože alespoň překonávají současnou hladinu inflace. Pro účely screeningu používám screener na webových stránkách finviz.com. Na obrázku níže vidíš 20 nejvýznamnějších společností emitovaných na americké burze překračujících 3% dividendového výnosu seřazených podle tržní kapitalizace k 29. listopadu 2019.

Zdroj: finviz.com

Pokud klikneš na konkrétní ticker, uvidíš další finanční informace o společnosti. Například můžeš vidět podrobnosti týkající se Exxon Mobil Corporation (ticker XOM), kde je aktuální dividendový výnos mírně nad 5%. Můžeš také vidět další důležité ukazatele, aby bylo možné posoudit, zda je akcie příliš drahá (poměr P / E) nebo zda např. neplave v dluzích (debt/eq). Všechny tyto informace lze samozřejmě filtrovat souhrnně pro všechny společnosti, které jsou na americké burze a filtrování je možno i libovolně kombinovat.

Zdroj: finviz.com

V případě, že jseš spokojen s finančními údaji o vybrané společnosti, můžeš pokračovat s další analýzou. Pro tyto účely používám web seekingalpha.com. V bezplatné verzi bohužel neuvidíš všechny dostupné články, nicméně u velkých společností jako je Exxon najdeš i tak spoustu aktuálních článků a informací. Seekingalpha také obsahuje cenné informace o dividendách. U Exxonu například můžeš vidět dividendový růst po dobu 37 let přes veškeré krize a recese, kterým společnost musela čelit.

Zdroj: seekingalpha.com

Výběr brokera

Jakmile budeš mít dostatek dat a článků, můžeš přeskočit k samotným nákupům. Já osobně spokojeně používám brokera Degiro, protože mají nízké poplatky (zejména pro společnosti obchodované na NASDAQ a NYSE) a také tam najdeš akcie mimo americký trh. Další možností nejen pro akcie je aplikace Revolut, která navíc nabízí mimo jiné bezkonkurenční podmínky za převod měn, ale nákup evropských akcií zatím bohužel nenabízí. Záleží tedy jak plánuješ své portfolio diverzifikovat.

Disclaimer

Prezentované informace (např. články), které uvádím na webových stránkách seekingvalues.com jsou vydány výlučně pro veřejnost a nepředstavují tak investiční poradenství nebo investiční doporučení poskytnuté zákazníkům, tj. investorům a potencionálním investorům, nebo zmocněným zástupcům investorů či potencionálních investorů. Při koncipování a aktualizaci svých webových stránek vynakládám veškeré možné úsilí a vycházím z důvěryhodných zdrojů, přesto však nemůžu zaručit přesnost, úplnost a včasnost poskytnutých informací. Výše uvedené má pouze informativní charakter a nelze odvodit žádné právní nároky.

Give a Comment