Qualcomm logo

Dividendové jistoty v době koronaviru: Qualcomm

Trh v posledních týdnech vyšplhal nahoru díky balíkům peněz pumpovaným do oběhu. Realitou je však významné zbrždění ekonomiky, na které spousta firem reaguje snížením nebo dokonce úplným stopnutím dividend. Chtěl bych se proto zaměřit na firmy, které dividendy i nadále zvyšují v současných těžkých podmínkách a zvyšování dividend nezastavily ani v krizi poslední – proto je pro mě podmínkou, aby firma navyšovala dividendu alespoň 14 let v řadě. Jednou takovou firmou je Qualcomm Inc.

  • Ticker: QCOM
  • Kdy držet akcii, abych dostal dividendu: 3.6. 2020
  • Platba dividendy: 25.6. 2020
  • Předchozí dividenda na akcii: 0,62$
  • Současná dividenda na akcii: 0,65$
  • Nárůst dividendy: 4,84%
  • Yield: 3,42% (POZOR, v době čtení článku už může být jiný!)
  • Jak dlouho Qualcomm navyšuje dividendu: 18 let

TIP – Pokud chceš obchodovat s americkými akciemi zdarma a dáváš přednost snadno použitelné mobilní platformě, aby ses rozkoukal na akciovém trhu, popř. směnil měny nebo kryptoměny ve férovém kurzu, Revolut je pro tebe skvělá volba. Kup si akcii Qualcomm na Revolutu!

Fundamenty

Díky nárůstu dividendy, slušnému yieldu a odolnosti vůči poslední recesi, mě Qualcomm začal zajímat blíže. Proto jsem se rozhodl společnost blíže prozkoumat a podívat se na poslední výsledky ke konci března 2020. Pojď se se mnou blíže podívat na čísla.

Segment QCT, který zahrnuje široké portfolio Qualcomm technologií CDMA a OFDMA, včetně bezdrátových zařízení a integrovaných obvodů, zaznamenal růst v posledních třech měsících. K malému poklesu došlo pouze v licencích, které jsou však malou součástí byznysu Qualcommu.

Qualcomm QCT segment
Zdroj: výsledky Q1

Mnohem důležitější jsou licence pro podnikání v segmentu QTL. Podle společnosti segment QTL uděluje licence nebo práva na používání částí našeho portfolia duševního vlastnictví, které jsou nezbytné pro výrobu a prodej bezdrátových produktů. Poskytování přístupu k našemu portfoliu duševního vlastnictví pro bezdrátovou technologii je a bylo katalyzátorem růstu průmyslu.“  Segment QTL si  oproti minulému roku mírně pohoršil o 50 miliónů USD.

Qualcomm QTL segment
Zdroj: výsledky Q1

Hlavním důvodem poklesu výnosů byl samozřejmě COVID-19. Celkově by však byznys Qualcommu neměl být v delším horizontu nijak ohrožen. Už teď je patrné, že se na konci čtvrtletí poptávka v Číně opět výrazně zvýšila, jak komentuje i vedení firmy:„Výsledky QTL segmentu jsou mixem výrazného propadu v Číně na konci ledna a února, následované výrazným oživením koncem čtvrtletí. A za druhé poklesem poptávky v mnoha dalších regionech na celém světě počínaje březnem.“

Domnívám se, že poptávka ve zbytku světa opět brzy vzroste. Mějme na paměti, že Čína má v některých případech více než dva měsíce před Evropou a zejména Amerikou. COVID-19 je jako vlna, která se pomalu šíří po zemi. Účinky budou pociťovány ještě dlouhou dobu, ale čísla z Číny ukazují, že Qualcomm nebude mezi společnostmi, které trpí nejvíce (na rozdíl např. od cestovních nebo leteckých společností).

Dalé tu máme segment QSI, který obsahuje „strategické investice, z nichž mnohé jsou ve společnostech v rané fázi, které otevírají nebo rozšiřují nové příležitosti pro Qualcomm technologie v hlasové a datové komunikaci a také nové průmyslové segmenty“. Podle očekávání si tento segment vedl v prvním čvrtletí 2020 velmi špatně, ale pro společnost naštěstí není klíčový.

Zdroj: Výsledky Q1

Suma sumárum, společnost zvládá současnou situaci dobře a nevidím důvod proč by se do budoucna nemělo i nadále dařit – zejména proto, že se Qualcomm chystá ovládnout trh prostřednictvým 5G technologie. Vidím zde zejména dvě příležitosti.

Za prvé Intel opustil trh s 5G modemy pro smartphony, tzn. že Qualcomm je víceméně bez konkurence. Alespoň tedy, co se týká USA a Evropy, kde asijští konkurenti, jako je Huawei, mají z politických důvodů obtížné postavení.

Za druhé Qualcomm také targetuje další rozvíjející se trhy, které v budoucnu zažijí extrémní růst, zejména se zavedením 5G. Týká se to zejména „autonomního řízení“ a „V2X technologií. Opět přidávám komentář vedení společnosti: Už nyní jsme podepsali více než 85 5G licenčních smluv. Jak jsme očekávali, nedávno jsme uzavřeli nové dlouhodobé globální patentové licenční smlouvy se dvěma předními čínskými dodavateli sluchátek OPPO a Vivo na pokrytí 5G mobilních zařízení. Když se podíváme na druhou polovinu kalendáře 2020, existuje několik regionů s malým zpožděním při nasazení 5G sítě. Celkově 5G postupuje podle plánu a my jsme stále v dobré pozici, abychom poháněli rychlé přijetí 5G po celém světě.“

Závěr

Cena Qualcommu se v důsledku koronaviru může i nadále pohybovat nahoru a dolů. V dlouhodobém horizontu je to ale rozhodně akcie, kterou se při pádu indexu vyplatí koupit a držet. V případě dalšího poklesu si užívej dividendu a rozhodně neprodávej. Myslím, že akcie Qualcomm je do budoucna dobrou investicí a sám ji držím v mém portfoliu. V případě, že más o akcii Qualcomm zájem, kup si ji třeba na Revolutu, který je vhodný pro začínající investory.

Podpoř můj web a získávej další info za světa pokeru, akcií a P2P. Dar možno věnovat zde. Každý dolar se počítá!

Zdroje: SEC filing, Seekingalpha.com

Give a Comment