Caterpillar: Housenka, která umí dělat byznys

V dnešní době bychom asi těžko hledali někoho, kdo by neznal bagry a buldozery společnosti Caterpillar, která v roce 2019 zvýšila svoji dividendu již 25. rok v řadě. A to i přesto, že působí ve vysoce cyklickém průmyslu, kde je podobný pravidelný růst dividend raritou. Management společnosti Caterpillar tak opakovaně plní svůj závazek vůči akcionářům i přes nevyhnutelné vzestupy a pády tohoto byznysu v průběhu let. V současnosti se dividendový výnos vrátil až na 3,1% a to je pro mě společně s každoročním nárůstem dividendy důvod, abych se na akcii Caterpillar (ticker CAT) blíže podíval.

Finanční výsledky a výhled do budoucna

Caterpillar byla založena v roce 1925 a zabývá se těžkým strojírenstvím, zejména výrobou zemních strojů (buldozery, bagry) a strojů pro těžební průmysl. Významná je také výroba dieselových a plynových motorů a plynových turbín pro různé použití.. K 5.2. 2020 má tržní kapitalizaci 76 miliard USD, generuje roční příjem 55 miliard USD a zaměstnává po celém světě kolem 104 tisíc lidí.

V prvé řadě je ale důležité se podívat na právě vydané výsledky za čtvrté čtvrtletí 2019. Začněme tím, že prodej zaznamenal propad. Celkové tržby klesly o 8% na 13,1 miliardy USD. To je zhruba o 400 milionů dolarů méně, než se očekávalo, a je to výsledkem stagnace ve všech segmentech. Celkový objem prodejů se snížil a způsobil pokles v porovnání s předchozím čtvrtletím , kdy tržby dosáhly 14,3 miliard USD. Kromě toho se na rozdíl od třetího čtvrtletí společnosti nepodařilo snížit tlak na klesající objemy zvýšením cen. Dále společnost čelila čisté ztrátě tržeb z měnových kurzů ve výši 103 milionů dolarů. Pouze výnosy z finančních produktů se mírně zlepšily a do celkových prodejů přispěly v částce 46 milionů dolarů. Jinými slovy, aniž bychom museli uvádět jakékoli další podrobnosti, společnost v současnosti čelí poklesu poptávky koncových zákazníků.

Dobrou zprávou je, že zisk na akcii dosáhl 2,63 $, což je o 3% více než ve stejném období předchozího roku a společnost tak dokonce předčila očekávání 2,37 USD na akcii. Důvodem jsou především zpětné odkupy akcií, které logicky nadále snižují počet nesplacených akcií a tím podporují zisk na akcii (v roce 2019 společnost Caterpillar vrátila akcionářům 6,2 miliardy dolarů). V roce 2019 společnost zvýšila dividendu o 20% a snížila počet nesplacených akcií o 9%. Celkový volný peněžní tok dosáhl 5,3 miliardy dolarů.

I přes relativně pozitivní zprávy týkající se dividendy nelze ignorovat slabý závěr roku 2019. Co je však důležitější je výhled do roku 2020. V roce 2020 společnost Caterpillar předpovídá zisk na akcii v poměrně širokém rozmezí od 8,50 do 10,00 $. Jinými slovy, scénář „nejlepšího případu“ by znamenal, že zisk na akcii by klesl o 9,6%. Tato očekávání jsou založena na nižších tržbách v souvislosti s nynější nižší poptávkou koncových zákazníků. Současný výhled společnosti do budoucna dokonale vykresluje současnou ekonomickou situaci zapříčiněnou především tím, že koronavirus v Číně nadále vyvolává obavy z dalšího zpomalení ekonomiky. 

Koronavirus je právě teď hlavním faktorem proč jde cena akcie Caterpillar v poslední době dolů. Osobně si vůbec netroufám odhadovat, jak velký vliv bude koronavirus v konečném důsledku na akcii mít a tedy na jakou cenu za akcii se nakonec dostaneme. Důležité je však poučit se z minulosti, kde můžeme vidět, že akcie prošla podobným cyklickým vývojem i v roce 2015/2016, aby se nakonec opět výrazně zhodnotila, přičemž dividenda celou dobu rostla. V neposlední řadě jsem optimistický hlavně proto, že inovativní firmy jako např. Tesla v dohledné době opravdu nebudou vyrábět bagry, buldozery a podobnou těžkou techniku, která bude vždy potřeba, čímž pro Caterpillar výrazně ubývá konkurence a nemusí se tolik bát svého podílu na trhu. Proto se domnívám, že v dlouhodobém horizontu by měla být Caterpillar dobrou volbou i přes současné výzvy. Pojďme se ale ještě podívat na vývoj akcie v poslední recesi.

Tipchceš si koupit akcii společnosti Caterpillar? Založ si účet na Revolutu přes následující link a kupuj akcie, kryptoměny, směňuj měny ve výhodném kurzu a pak plať Revolut kartou!

Odolnost vůči recesi

Společnost Caterpillar rozhodně není imunní vůči recesím, protože zpomalení globální ekonomiky je obvykle doprovázeno nižšími cenami komodit a zpomalením stavebních prací. Během poslední velké recese se tyto faktory výrazně projevily (i když jen krátce), jak můžeš vidět níže:

  • 2007 zisk na akcii $5.32
  • 2008 zisk na akcii $5.71 (nárůst 7%)
  • 2009 zisk na akcii $1.43 (pokles 75%)
  • 2010 zisk na akcii $4.15 (nárůst 190%)

Z čísel výše je patrné , že Caterpillar krizi výrazně pocítil, avšak trh se poměrně rychle vzpamatoval a v roce 2011 už byl zisk na akcii stejný jako před recesí. Další recese pravděpodobně nebude pro Caterpillar stejně ničivá jako ta poslední, ale je téměř jisté, že pokud se tak stane, dojde opět k významnému poklesu zisku na akcii. Pro úplnost se také podívej na výplatu dividendy, která se v období krize každoročně zvyšovala a pro zajímavost uvádím také dividend yield ke konci roku.

  • 2007 dividenda $1.32 (yield ke konci roku 2,58%)
  • 2008 dividenda $1.56 (yield ke konci roku 4,83%)
  • 2009 dividenda $1.68 (yield ke konci roku 3,90%)
  • 2010 dividenda $1.72 (yield ke konci roku 2,37%)

V neposlední řadě se pojďme podívat, jak by to dopadlo, kdybychom do akcie investovali v téměř nejhorší možný moment před velkou krizí a sice 12.5.2008, kdy byla akcie na vrcholu své ceny v hodnotě 83,7USD za akcii. Čistě pro ilustraci předpokládejme, že jsme nakoupili 11,95 akcie za 1 000 USD, tedy za 22 621 CZK dle kurzu ČNB k 31.12.2019.

Zdroj: vlastní práce autora za použití dat ze seekingalpha.com

Výše můžeš vidět, že díky dividendě bychom i v případě takto nešťastné investice byli v zisku již na konci roku 2010 a ke konci roku 2019 by na našem účtu bez zdanění svítil více než dvojnásobek původní hodnoty a sice 2 111USD (47 755CZK), tedy čistý zisk 1 111USD (25 134CZK).

Závěr

Caterpillar je akcie, kterou stejně jako JNJ bedlivě sleduju a v případě poklesu trhu jsem připraven nakupovat. Uvidíme jak se vyvine situace kolem koronaviru, který může akcii dostat pod tlak a vytvořit tak příležitost k nákupu. V dlouhodobém horizontu kvůli výše zmíněným úvahám věřím, že je Caterpillar dobrou investicí, podloženou dividendovým růstem po dobu 26 let a atraktivním výnosem přes 3%, který je navíc vyplacen pouze z cca třetiny zisku, což dělá dividendu nejen bezpečnou, ale také zbývá dostatek prostoru pro další expanzi v následujících letech. Do oceňovacích analýz bych se opět nerad pouštěl. Uzavřeme tedy alespoň zprávami z prosince 2019 a ledna 2020 od společností JP Morgan a Daiwa Securities, které odhadují cílovou cenu akcie na 178$ a 165$.

Zdroje: seekingalpha.com, suredividend.com, finviz.com

Disclaimer

Prezentované informace (např. články), které uvádím na webových stránkách seekingvalues.com jsou vydány výlučně pro veřejnost a nepředstavují tak investiční poradenství nebo investiční doporučení poskytnuté zákazníkům, tj. investorům a potencionálním investorům, nebo zmocněným zástupcům investorů či potencionálních investorů. Při koncipování a aktualizaci svých webových stránek vynakládám veškeré možné úsilí a vycházím z důvěryhodných zdrojů, přesto však nemůžu zaručit přesnost, úplnost a včasnost poskytnutých informací. Výše uvedené má pouze informativní charakter a nelze odvodit žádné právní nároky.

Give a Comment